Jen tak letmo - kdopak nám to v NJ kandiduje
(jeden subjektivní názor jednoho voliče)

Letošní komunální volby v NJ budou z pohledu kandidátek a jejich obsazení tužší než v minulosti. O posty zastupitelů, kteří potom zvolí ze svého středu starostu a městskou radu se utká 10 politických subjektů s plnými kandidátkami a kvalitním obsazením.

ODS přišla s osvědčenými matadory, kteří už letité radniční zkušenosti mají, ovšem druhou stranou mince zase je, že s nimi mají zkušenosti i občané a to se může ukázat jako nevýhoda. Nasazení někdejšího tajemníka a nabyvatele levné nemovitosti od města M.Šrámka si mohli sestavovatelé kandidátky ODS odpustit, tím dali najevo, že se ještě s topolánkovsko-dalíkovskou dobou ODS nevypořádali.

KSČM (dříve dokonce koaliční partner ODS a KDU-ČSL) nasadila těžký kalibr do čela kandidátky v podobě útlé blondýnky, poslankyně Konečné, která tak vystřídala letitého, nemastného a neslaného lídra, soudruha Kotase.

ČSSD
na první pohled svou kandidátku oproti minulosti taky výrazně vylepšila, snad až na pořadové číslo 7.

Strana zelených svého, již od revoluce letitého radního Mílka, snad držitele zlatého bobříka mlčení, překvapivě nasadila až na 14. místo, odkud by ho museli voliči velmi pilně preferovat, aby mlčel v zastupitelských řadách ještě jedno období.

O něco výše je politická turistka paní Dvořáčková, v minulém období kandidující za Nezávislé, kterým však byla platná při hlasování této opoziční strany asi jako Melčák sociálním demokratům neboť podporovala radnici. Jestli se řídila svědomím nebo z obav o místo ředitelky muzea, toť otázka, uvidíme jak bude platná nyní pokud by byla zvolena Zeleným.

Taky kandidátka KDU-ČSL je jiná než v minulosti, sice opět překvapivě neobsahuje bývalého starostu Wesselyho, ale taky neobsahuje nynějšího zastupitele města Miroslava Urbana, ale někdejšího místostarostu Antonína Urbana, aktéra aféry s přidělováním bytů. Nasazení dalších osob napovídá, že tentokráte nebude KDU ČSL, pokud by vyhrála ODS, vůči této opoziční. Složení tak nějak vypadá, že jde o ODS B. Tento názor podtrhuje i vysoké nasazení dosavadní radnicí hýčkané ing. Gabriely Žitníkové, místní grantové princezny. Ta je totiž co do požadavků na granty ze strany města a udělené granty bezesporu jedničkou už několik let. Horší je ovšem to, že lidovecká kandidátka nebyla uvnitř strany vytvořena stanovám odpovídajícím způsobem. Ale to je pro cestu k moci v dnešní době vlastně jen nepatrným pochybením.

Strana práv občanů Zemanovci obsahuje v podstatě to, co do kandidátky ČSSD nevyhovovalo, je to taková ČSSD B.

Neokoukané tváře z přenosů městského zastupitelstva obsahují TOP 09, VV a Strany svobodných občanů. Ukáže se, jestli to byla výhoda či nevýhoda. V sobotu večer budeme pravděpodobně již vědět kdo dostal mandáty a kalkulovat kdo s kým se utká o posty nejvyšší.

(Vlastimil Šimík)