Nový Jičín nominován do soutěže o nejhorší městský úřad


Město Nový Jičín si svým přístupem a praktikami o poskytování informací veřejnosti vysloužilo nominaci do soutěže "Zavřeno" a je jedním z adeptů na nejhorší úřad v této oblasti. Organizátorem projektu je např. Oldřich Kužílek - autor zákona o poskytování informací.
Složení poroty : např. Dana Bérová - ředitelka pro rozvoj obchodu, poradenská firma Gartner, bývalá ministryně informatiky nebo Hana Marvanová.

O.Kužílek D.Bérová H.Marvanová

Od této poroty a organizátorů si město (potažmo MÚ) již po zaregistrování nominace vysloužilo tvrdou kritiku, kteří k praktikám města uvádějí:

Jde o rozsáhlou systematickou a vědomě vedením úřadu pěstovanou obstrukci s cílem odradit občany od uplatňování práva na informace. Přitom žádosti se vztahují k záležitostem, které by měly typicky být veřejností kontrolovány, nejde o kverulační užití InfZ. Nominace je důkladně doložena písemnými dokumenty, nadřízený krajský úřad zpravidla chybné postupy města ruší, nařizuje napravit, ovšem město je v dalších případech znovu a znovu - zjevně úmyslně - používá.

O "vítězi" soutěže bude rozhodovat jak odborná porota, tak v kategorii Cena veřejnosti bylo možno do 23.9.2010 hlasovat. Jak dopadl N.Jičín se teprve dozvíme, jeho nominaci a hodnocení lze nalézt zde.

Vyhlášení vítězů se uskuteční dne 29.9.2010 ve 13h v baru Krásný ztráty.


Nutno však dodat, že ne všichni úředníci a pracovníci mají na svědomí tento negativní image Novojičínské radnice. Pokud vedení města se sekretariátem starosty nezmění svůj přístup k občanům, bude to vrhat stín bohužel také na ty poctivé i kdyby se sebevíc snažili.

Nový Jičín skončil v kategorii cena veřejnosti "Zavřeno - přístup k informacím" na 3.místě.

Tisková zpráva k vyhlášení výsledků soutěžě Otevřeno x Zavřeno 2010

(MU)