Na novojičínskou radnici přišla po dvaceti letech změna

Ing. Břetislav
Gelnar CSc.
starosta
PhDr. Jaroslav
Dvořák
místostarosta
Ing. Přemysl
Kramoliš
místostarosta
Ing. Milan
Grestenberger
uvolněný radní

Pro někoho vítaná, pro jiné zklamání, ovšem tak už to po volbách bývá. Letité vedení radnice z řad ODS, Zelených a povětšinou i KDU-ČSL, po letošních volbách vystřídala koalice ČSSD, Nezávislých a KSČM. Vítězné ODS se nepodařilo zajistit si dostatečnou podporu nejméně 15 ti mandátů a tak na volbu starosty, místostarostů a radních naprosto rezignovala. Při letmém pohledu by se dalo říci, že pravici vystřídala levice, včetně komunistů, ovšem KSČM už byla v městské radě zastoupena i spolu s ODS v letech 1998-2002, takže až tak nic nového a převratného. Tehdejší vedení města a místostarosta I.Týle, koalici s komunisty obhajoval takto (celý novinový článek) :


Nově zvolení se budou ujímat funkcí, poražení bilancovat kde se stala chyba, tedy pokud si to vůbec budou schopni připustit, že nějakou udělali. ODS se možná vymstilo sestavení kandidátky s léta obvyklými jmény a použití kandidátů sice loajálních, ovšem nikterak oslnivých kvalit a taky letité a nekompromisní zacházení s opozicí. V KDU-ČSL, kde proběhly interní změny, se ambice některých kandidátů nenaplnily taky a v opozici zůstali i ti noví, spolu s jinou letitou, radniční stranou, kterou byli Zelení, tradiční koaliční partneři ODS.

Kdo sledoval volební jednání zastupitelstva ještě bedlivěji než občané, byli jistě někteří úředníci radnice, nikoliv ovšem ti řadoví, kteří jak včeličky pilně pracují, ale ti kteří svou úřednickou kariéru, namísto dobré práce, spojili příliš s politickými přáními bývalého vedení.

Zde lze jen doufat, že nová koalice nepodlehne trendu, který se po volbách projevuje a nezačne obsazovat případné uvolněné posty lidmi, u kterých kvalitu bude nahrazovat to, že jde o známé či příbuzné místních politiků.

A když ano, tak nezbude, než to na zdejších stránkách občanům sdělit. Lze popřát novému vedení, aby k jejich fotografiím na stránkách Samizdatu, aféry přibývaly jen pomalu. Raději, aby nepřibývaly vůbec, ale to by museli kandidovat andělé. A ti jak známo, nemají trvalé bydliště v NJ, takže jejich kandidatura by byla z pohledu volebního zákona sporná .............

(Vl)