Návrat na hlavní stranu Otevřít příspěvky roku 2011

Jak to s těmi kontrolními výbory bylo?


1994 - 1998
I.Prudič (KDU-ČSL)

1998 - 2002
M.Lossmann (ODS)

2002 - 2006
M.Lossmann (ODS)

2006 - 2010
J.Kotas (KSČM)

2006 - 2010
J.Fiala (ODS)

V Novém Jičíně došlo volbami k zásadní změně, kdy posty starosty, místostarostů a členů městské rady obsadily jiné strany politického spektra, než bylo doposavad. Tradiční koalici tvořenou hlavně ODS, zelenými a KDU ČSL nahradila levice vedena ČSSD, která vládne městu spolu s KSČM, nezávislými a s volnou podporou kandidátů, zvolených za TOP 09.

Nás, jakožto občany kteří v našem městě svého času spoluzakládali OF a organizovali protesty proti tehdejšímu komunistickému režimu tato změna z pohledu politického příliš netěší, ovšem vzhledem k tomu, jak si letitá pravostředová koalice počínala v oblasti majetkoprávní, územně plánovací či informovanosti občanů, změnu osob ve vedení města vítáme. To ovšem neznamená, že bychom jejich práci nesledovali, zdali se neuchylují k praktikám svých předchůdců.

Je samozřejmé, že dosavadní představitelé města, kteří byli odsunuti do opozice z toho nemají velkou radost a že slibují být opozici tvrdou, což je v pořádku. Bohužel na stránkách zdejší ODS se začíná ukazovat, že nepůjde o tvrdost, ale i o snahu manipulovat s veřejným míněním.

Jak jinak si vysvětlit, tedy kromě hromadné ztráty paměti v místní ODS, že kritizují u nových to, co sami dělali a jak vidno z jejích stránek, nikoliv ojediněle. Nejenže poukazují na koalici TOP 09 s komunisty, když přitom v minulých letech s komunisty sami v radě seděli, ale nyní přišli i s tím, že si nová radniční koalice "hrubou silou" prosadila do vedení kontrolního výboru předsedu ze svého středu.

Jeden by nabyl po takové formulaci dojmu, že členka zastupitelstva soudružka Konečná táhla na radnici v čele dnes již zřejmě obstarožních příslušníků Lidových milicí a že vítězství potom zvěstovala po Gottwaldovsku z balkonu radnice.

Samozřejmě se nic takového nestalo, prostě a jednoduše si radniční koalice mající v zastupitelstvu minimální většinu, díky volné podpoře bývalých TOP 09, prosadila hlasováním toho, koho považovali na významný post předsedy kontrolního výboru za nejvhodnějšího.

Pokud bychom vztahy v městském zastupitelstvu pitvali do detailu, tak funkce předsedy kontrolního výboru není v rukou koalice, ale rovněž ani v rukou pana Šturma, což na něj zřejmě působí jak na býka červený hadr, takže zapomíná na postup, který zvolila předtím po několik volebních období jeho ODS, kdy kontrolnímu výboru předsedoval její zástupce, bez ohledu na to, že měli i posty ve vedení města. Navíc ani nepřipustili, aby např. v minulém vol.období byla zastoupena v kontr.výboru opozice všemi subjekty.

Z dostupné statistiky vyplývá, že předsedou kontrolní komise byl v období 1994 - 1998 zástupce koalice - I.Prudič (KDU-ČSL), pak po dvě volební období (1998 - 2006) opět zástupce koalice M.Lossmann za ODS a v minulém období (2006 - 2010) byl zvolen předsedou J.Kotas za KSČM, který byl ke konci vol.období vystřídán opět zástupcem koalice J.Fialou za ODS. Stalo se tak po rezignaci J.Kotase neboť dle něj byla mařena kontrolní činnost a tedy se stal kontrolní výbor jen formální záležitostí a z toho důvodů pak postupně rezignovali také všichni zástupci opozice.

Co se týká prosté většiny v kontrolních komisích (výborech) byla situace následující :
1994 - 1998 z 9-ti členné komise byli 3 zástupci opozice
1998 - 2002 z 9-ti členného výboru byli 2 zástupci opozice
2002 - 2006 ze 7-mi členného výboru byli 3 zástupci opozice
2006 - 2010 ze 7-mi členného výboru byli 4 zástupci opozice (během období rezignovali)
(pozn. v průběhu období docházelo k některým změnám)

Takže jak zřejmo, z malé, výše uvedené statistiky, halasné vytrubování předsedy místní ODS - pana Šturma ohledně údajné nedemokratičnosti nového vedení radnice v případě volby předsedy kontrolního výboru ukazuje, že se ztrátou postu místostarosty ztratil snad i paměť, možná i soudnost, o sebereflexi ani nemluvě.

Doplnění nebo upřesnění možno na email : samizdat@volny.cz

(Vl)