Návrat na hlavní stranu Otevřít příspěvky roku 2011

Naostro od května


radní M.Grestenberger a místostarosta J.Dvořák 1.tisková konference novojičínské radnice poskytla veřejnosti několik zajímavých zpráv, novinek a taky bohužel neblahých sdělení.

Jako novinku představil uvolněný radní M.Grestenberger zavedení elektronických aukcí při zadávání veřejných zakázek. To umožní radnici transparentně pracovat s cenou dodávaných služeb či zboží. Díky e-aukcím by město mohlo letos ušetřit 1,5 až 2,5 milionu korun. Zkušební provoz bude spuštěn v dubnu a od května se již začne naostro (celá tisk.zpráva).Neblahým zjištěním nejen pro nové vedení města je již v minulosti kritizovaná stavba nové tržnice za více než 16 mil. Kč, kdy byl v den podpisu smlouvy podepsán dodatek, který změnil zadávací podmínky, což je dle vedení města v rozporu s legislativou. Tento dodatek nebyl navíc schválen v orgánech města. Samizdat na nevyhovující a samotnými prodejci kritizovanou stavbu již dříve poukazoval v tomto příspěvku.

TV zpravodajství - Novojičínská městská tržnice prochází reklamačním řízenímstarosta B.Gelnar

Další neradostnou zprávou pro město je poodhalení zákulisí dosavadní chlouby předešlého vedení radnice a sice rekonstruovaného náměstí za cca 70 mil. Kč. I toto Potěmkinovo dílo dostává pod povrchem hodně zahořklou chuť neboť v zemi zabudované energetické sloupky hned po prvním dešti způsobily havárii, o které se dlouho mlčelo. Konkrétní odpovědnost osob bude ještě předmětem šetření, ale již nyní lze říci, že se jedná o škody v rozsahu několika miliónů Kč.
V této souvislosti si mnozí mohou vybavit jednu z předvolebních besed v přímém přenosu, kdy telefonát pracovníka pravděpodobně Technických služeb, již tehdy poukázal na hrubé a závažné nedostatky, kdy však bylo na věc údajně samotným starostou Týle uvaleno informační embargo.

Zde je doslovný přepis telefonátu :

"Dobrý den, přiznám se, že jsem pracovníkem jedné z organizací města N.Jičín a jsem zděšen, jak někdo mohl zkolaudovat stavbu náměstí. Vždyť za skoro 70 mil.Kč není možné převzít stavbu s tolika závadami a nedostatky. Začíná to elektroinstalací, špatným vodovodem a dalšími vychytávkami. O informačním embargu starosty ani nemluvě. Kdo tedy bude zodpovědný za další opravy náměstí? Všichni mluví o tom, jak je náměstí krásné, ale pod pokličkou se skrývá rozhodně něco jiného. Své jméno s patřičných důvodů nezveřejním, děkuji".

I když jsou to pro občany města v mnohém zprávy nemilé, rozhodně konání tiskových konferencí je přínosem pozitivním, který přispěje nejen k informovanosti, ale také zprůhledněním a transparentnosti počínání vedení města.

(MU)