O auditu v TV Polar

V pondělí 7.5.2012 se uskutečnila v televizním studiu Polar diskuze, která měla na programu, v tuto dobu hodně diskutovaný audit, který současná opozice v čele s ODS notně kritizuje. Přičemž právě ODS přišla jako první se záměrem uskutečnit audit už v roce 2005. Tehdy měl, dle exstarosty I.Týleho (ODS) přijít tento personální audit na necelý jeden milion korun. Týle jako host pořadu obhajoval výši ceny tím, že audit měl být plnohodnotný a profesionální, zaručený renomovanou firmou. Další host a představitel firmy Česká znalecká a.s. M.Frank, která současný technicko - ekonomický a právní audit prováděla, k Týleho obhajobě tak vysoké ceny uvedl pro srovnání pozoruhodnou informaci. A sice, že tehdy vybraná firma, o které se Týle zmiňuje jako o firmě kvalifikované, měla být údajně vybírána jeden rok, tedy od října 2004. Firma však vznikla až v listopadu roku 2004 a je s podivem, že dnes už ani tyto služby neposkytuje, zatímco Česká znalecká a.s. s certifikátem ISO, která je zde od roku 1996, služby poskytuje již 16 let. Zástupce firmy M.Frank také uvedl, že i když zpracovaný audit přijde na podstatně nižší cenu, cca 290 000 Kč, vůbec neznamená, že by měl být nějak méně hodnotný.

Jeden z dotazů diváků se proto dotkl opodstatněnosti Týleho kritiky, zda je vůbec korektní kritizovat něco, co sami dříve ostatně nezvládli a to za náklady paradoxně mnohonásobně vyšší. Dále, že jsou nyní opozicí kritizována údajně zmanipulována výběrová řízení (VŘ), když v minulosti vládní ODS z výběrových komisí opozici vyloučila, jako např. VŘ na ředitele technických služeb nebo tajemníka úřadu, ba dokonce se manželka místostarosty M.Šturma (ODS) dostala na úřad bez VŘ. Poněkud zaskočený I.Týle tuto část otázky nezodpověděl a ani důvod takovéhoto počínání minulého vedení nezdůvodnil a nechtěl komentovat.

Ke zrušení bytového podniku města (BPM) měl I.Týle výhradu a obavu, aby nedošlo ke ztrátě zisku za správu společenství vlastníků, který činí 3,5 mil.Kč. Na to M.Frank reagoval, že se nejedná o tři a půl milionu korun, avšak o sto tisíc Kč. Místostarosta P.Kramoliš (SNK) zdůraznil, že ačkoliv město vlastní již jen 1133 bytů z bývalých 5000 bytů, což je 23% původního stavu, tak zaměstnanců na BPM je stále stejný počet. Na svých 21 zaměstnanců má svého personalistu, mzdovou účetní, auditora, vlastního právníka, ved.ekonoma, investičního technika, pokladní, pracovníka spisové služby…, což nyní může poskytnout město. Plánuje se tedy utvořit bytový odbor na MěÚ a z BPM ponechat max.11 profesních zaměstnanců.

V rámci celé reorganizace tajemnice J.Absolonová uvedla, že konečný stav zaměstnanců MěÚ nepřekročí i se zařazenými pracovníky z BPM 154 až 157 pracovníků.

(red)