25 let od listopadových událostí v roce 1989

V pondělí 17.listopadu 2014 uplynulo čtvrt století od tzv. sametové revoluce. Snad si každý pamětník vybavil a tím i připomněl tyto převratné chvíle a vypjatou dobu, ve které se rázem ocitnul. V N.Jičíně se na podporu studentů a za svobodu vydala na náměstí (tehdy Leninovo) malá skupinka lidí hned 21.listopadu, která se utvořila v akvaristickém spolku. Se svíčkami v ruce začali obcházet demonstrativně náměstí, když se k nim přidali další jednotlivci ze společnosti přátel USA, kteří zahlédli pohyb na náměstí přes okno tehdejší restaurace Jelen. Podrobnosti, dokumenty, foto a vyprávění aktivistů M.Urbana, V.Šimíka, P.Bártka a dalších je možno shlédnout na tomto webu.

V pravé poledne 17.11.2014 se na tomto náměstí (dnes již Masarykově), rozhořela svíčka se symboly tehdejšího Občanského fóra (OF). Na večer k ní přibyly další svíčky i se vzpomínkou na V.Havla.

Zatímco v Praze, při vzpomínkové akci, demonstrovaly opět tisíce lidí, aby tak dali např.najevo i nesouhlas s nepřístojným chováním a počínáním prezidenta Miloše Zemana, v N.Jičíně se kromě už zmíněné vzpomínky OF, mnoho nedělo. Nějakého pozvání, při tak významném a jubilejním výročí, na upomínkovou akci pořádanou městem, či alespoň připomínkou na oficiálním webu města, se občané bohužel nedočkali. Mendelova škola v N.Jičíně by tak mohla jít příkladem, kdy uspořádala besedu se studenty, na kterou pozvali tehdejší aktivisty OF.

Zpracovaný projekt Mendelovy školy k 25.výročí listopadových událostí roku 1989.

Na již zmíněné masové demonstraci v Praze, na Národní třídě, dostal prezident Zeman od zúčastněných, červenou kartu za jeho výroky a zpochybňování, či bagatelizaci masakru studentů na Národní třídě 17.listopadu 1989. Tomuto předcházely jeho nevybíravé výroky ve sdělovacích prostředcích, za což byl pak na Albertově, při odhalování pamětní desky, některými vyzýván k rezignaci a častován provoláváním „Miloše do koše“. Čili shodnými hesly, jako před 25 lety, tehdy však šlo o Miloše Jakeše. Vajíčka poté na Albertově, však již byla naprosto zbytečná a udělala skvrnu na jinak neagresivní a symbolicky vtipné demonstraci na Národní třídě.(Mu)