Nabídka :

 1. ZEMŘEL PREZIDENT
  VÁCLAV HAVEL


 2. PŘEDSEDA KDU-ČSL M.KALOUSEK REZIGNOVAL

 3. VETEŠ SEBOU NEPOTÁHNEME (M.Topolánek ODS)

 4. NENÍ SPRAVEDLNOSTI (M.Kraus-ČSSD)

 5. NÁVRH POSLANCŮ KDU-ČSL a ODS

 6. LEŽ Z ÚST TISK.MLUVČÍ PČR

 7. ČERVEŇÁKOVI
  A KLÁRA SAMKOVÁ


 8. PREZIDENT KLAUS

 9. KSČM SI ZVOLILA PREZIDENTA

 10. PRAKTIKY KSČ
  V ODS


 11. STÍHAČKY UPLAVALY PO VLTAVĚ

 12. KAVAN A SRBA

 13. VOLEBNÍ PONAUČENÍ

 14. RÓMSKÁ OBČ.INICIATIVA

 15. JUSTICE CZ

 16. SLUŠNÍ MUSÍ Z KOLA (ODS) VEN

 17. ZAČAROVANÝ KRUH

Návrat na hlavní stranu

Glosujeme k celospolečenským událostem :
Vlastimil Šimík

3.6.2002
JUSTICE CZ

Jelikož politická strana "Za zrušení senátu" nezaplatila volební kauce, bylo dáno k soudu, zdali je za takových podmínek oprávněna dále účastnit se voleb. A zde se ukázalo, jak nezávislá je naše justice, neboť v jedné a téže věci rozhodly v různých krajích různé soudy různě, takže v jednom kraji kauce složena být nemusela, v jiném ano. Nelze pochybovat o tom, že toto absurdní rozhodování by dokázal každý ze soudců zdůvodnit jako právně v pořádku. Jenže různorodost rozhodování soudů v jedné a téže věci je pro ostatní občany děsivým signálem, neboť je zde nepochybně možné, že i v jiných případech mohly takto soudy rozhodovat. Mohou zde být na svobodě lidé, kteří by měli být za mřížemi a za těmi naopak jsou lidé, kteří si to až tak nezasloužili, to vše přičiněním nejednotnosti rozhodování soudců.
Dlužno říci, že v této souvislosti se jeví i počínání Václava Havla s jeho tak kritizovaným udílením milosti v poněkud lepším světle, jenže i on pouze trochu a nepříliš fundovaně kompenzuje důsledky justičního nepořádku na kterém má nepochybně podíl. Jenže soudce je nezávislý a zde nelze nevzpomenout každoroční šarádu předsedy soudcovské unie p.Vyklického, který vždy v okamžiku, kdy se obecně zruší čtrnácté platy napíše do novin burcující úvahu o tom, jak toto "finanční poškození soudců" má neblahý vliv na jejich nezávislost, což je samozřejmě naprostý nesmysl, neboť solidnost přístupu k povolání a zde by se dalo hovořit i o poslání není úměrná jen výši honoráře. I bez toho se ukázalo, že ani po několika letech "budování" justičního systému není zděděný justiční Absurdistán tak v pořádku jak by měl být, zřejmě dle pořekadla, že ze starých oslů nové neuděláš.
A tak nelze nevzpomenout otázku, kterou před léty položil svému mladšímu kolegovi jeden ze starých právníků, jak pozná, že je v justici pořádek. A protože ten nevěděl, odpověděl mu slovy: Až budou mafiáni střílet soudce! Rozhodně bychom si nepřáli doslovného naplnění onoho ukazatele pořádku v justici, nicméně skutečností je, že mafiánům naše soudy moc nevadí, to spíše ti drobní, pro soudce v podstatě právně, finančně i fyzicky bezbranní občané jich mají plné zuby.