Nabídka :

 1. ZEMŘEL PREZIDENT
  VÁCLAV HAVEL


 2. PŘEDSEDA KDU-ČSL M.KALOUSEK REZIGNOVAL

 3. VETEŠ SEBOU NEPOTÁHNEME (M.Topolánek ODS)

 4. NENÍ SPRAVEDLNOSTI (M.Kraus-ČSSD)

 5. NÁVRH POSLANCŮ KDU-ČSL a ODS

 6. LEŽ Z ÚST TISK.MLUVČÍ PČR

 7. ČERVEŇÁKOVI
  A KLÁRA SAMKOVÁ


 8. PREZIDENT KLAUS

 9. KSČM SI ZVOLILA PREZIDENTA

 10. PRAKTIKY KSČ
  V ODS


 11. STÍHAČKY UPLAVALY PO VLTAVĚ

 12. KAVAN A SRBA

 13. VOLEBNÍ PONAUČENÍ

 14. RÓMSKÁ OBČ.INICIATIVA

 15. JUSTICE CZ

 16. SLUŠNÍ MUSÍ Z KOLA (ODS) VEN

 17. ZAČAROVANÝ KRUH

Návrat na hlavní stranu

Gripen Jas 
39 V Glosujeme k celospolečenským událostem :
Vlastimil Šimík

21.8.2002
STÍHAČKY UPLAVALY PO VLTAVĚ

Tlaková níže na jižními Čechami a s ní spojené srážky zřejmě zhatily jeden z největších nákupů v dějinách České republiky. Nutnost nákupu stíhaček zdůvodňovali někteří vládní politici nutností obrany vzdušného prostoru a to zejména po 11.září minulého roku. Jenže namísto nepřátelských letadel a teroristů se ze vzdušného prostoru spustily lijáky.

Povodňové škody bude třeba odstranit, postavit mosty a cesty, postavit nové domy a tak zřejmě bude namísto cest do oblak nutno zůstat na promáčené a zdevastované zemi. Asi ztěží by se nákladný nákup vysvětloval občanům v době, kdy část obyvatel se začíná prát již sice nikoliv o holý život jako nedávno, ale " jen" o holou existenci.

Bude asi nutno určit priority, co se z dostupných financí pořídí nejdříve a co později. Snad nebudu nařčen z nekulturnosti, když si dovolím upřednostnit bydlení pro ty, kterým spadl dům před opravami fasád historických domů a zábradlí historických mostů. Další, kdo budou potřebovat rychlou pomoc, aby neskončili s dluhy mezi nezaměstnanými budou drobní podnikatelé, kterým voda zničila jejich obchody a dílny a samozřejmě ti, kterým uplavala úroda i se statkem. Taktéž se bude nutno zamyslet nad tím, zdali je vltavská kaskáda opravdu tak užitečná, když jejím zadáním je ochrana před povodněmi až čtvrtým požadavkem v pořadí. Aby se nestalo to, až to opět občané všechno dají do pořádku, tak tlaková níže a spolu s ní spojené srážky celý kolotoč osobních tragédií roztočí znovu.