Vyjádření místostarosty I.T.

Už jsme si z úst p.místostarosty Ivana Týleho (ODS) zvykli slýchávat a číst různá protichůdná a nepravdivá vyjádření, například když během hodiny zrušil limit pokut, který měla Městská policie při nasazování botiček, jehož existenci předtím popřel či o dlouhodobém vědomém tolerování přestupků na Novosadech. Jenže to vše bylo jen pouhá rétorická předehra pro vyjádření z těchto předešlých dnů.

"Rómové jsou u nás diskriminováni a to vzhledem k neznalosti a neschopnosti se domoci svých práv."

To jsou slova místostarosty Týleho pro Moravskoslezský deník (3.září 2002), která mohou způsobovat pochybnosti, zdali autor vyjádření není náhodou mimozemského původu, protože takovýto názor už nemají ani politikové z většiny zemí EU poté, co je naší romští spoluobčané poctili svými hromadnými návštěvami za účelem ekonomického azylu. Pro první variantu sice hovoří iniciály I.T., což by si denikenovci vyložili jakožto blízkého příbuzného více známého E.T, jehož příběh byl i zfilmován, nicméně pravděpodobnější bude to, že blížící se komunální volby, kdy nejistota opětného zvolení jak obecně známo může u některých po funkci lačných politiků způsobit různé výpadky v uvažování.

Jenže věc není až tak humorná, jak by se na první pohled zdálo. Zmiňovaný I.T. je totiž místostarostou města Nového Jičína, do jehož působnosti po čtyři léta spadá i sociální odbor, doba toť dosti dlouhá k poznání a vytvoření odpovídajícího názoru. Většině pracovníků sociálních odborů v tomto státě na to postačovala jedna či dvě návštěvy romských spoluobčanů aby poznali, že lépe než oni sami jejich svěřenci vědí nač mají nárok a na co nemají, tak to alespoň hlasitě zkusí vydolovat.

Jestli se někdo utěšuje tím, že stejně brzy budou volby a I.T. se již nemusí na radnici objevit, tak ať se moc neraduje, protože kandidátka ODS v Novém Jičíně odshora začíná právě jím. Paradoxem je to, že jakožto její lídr svým vyjádřením zhoršuje volební vyhlídky ODS v komunálních volbách jako by kalkuloval s tím, že voliči nečtou, nepřemýšlí a nepamatují si.

(Vl)