Dodnes se město nevypořádalo s majiteli pozemku

Kalkulace s lidskou slušností

Vlastnické právo nemělo za předlistopadového režimu pro tehdejší představitele v podstatě žádný význam. Svou teorii, že všechno je všech uplatňovali v praxi různými způsoby a tak není divu, že i v našem městě se radniční soudruzi majitele pozemku nezeptali, postavili a pochopitelně nic nezaplatili. Existenci svého systému považovali za natolik pevnou "na věčné časy", že se ani neobtěžovali zastavěné pozemky evidenčně převést na socialistický stát, takže majitel pozemku byl vlastníkem, a na jeho pozemku stála taková či onaká chlouba socializmu.

Jenže sametová revoluce odvála socialistické zřízení "na věčnost" a vlastnické právo se stalo tím, čím bylo vyjma socializmu odedávna, nedotknutelným právem. Od teorie k praxi cesta trnitá, a tak sice již není socializmus v názvu státu a Ústavě, v praxi však ještě přetrvává.

A tak spolumajitelé pozemku, na němž stojí část novojičínského sídliště se více než deset let domáhají toho, aby jim "noví" představitelé radnice pozemky zaplatili v hodnotě odpovídající využití pozemků. Jenže naši šetrné radnici se zdá cena jako velká a vycházeje ze znalosti rychlosti soudnictví nic neplatí a klidně se nechávají žalovat za nezaplacení. Nic jim nevadí ani to, že původní spolumajitelé jsou pomalu, ale neúprosně nahrazování jejich dědici, neboť každé dědické řízení celou causu prodlužuje a oddaluje tak zaplacení.

A zatímco po stránce vyrovnání se nic neděje, stačí inženýrské sítě města v soukromém pozemku zkorodovat a radnice klidně přijde za majiteli pozemku s tím, aby v zájmu občanů jim povolili provést zemní práce a položit nové teplovody. Ví totiž dobře, že v městských domech na soukromém pozemku mají majitelé pozemku své přátelé a lidská slušnost jim neumožní souhlas nedát.

Prostě máme na radnici lidi chytré, kteří umí oddálit zaplacení toho, co stejně město bez problému léta užívá. Ušetřené peníze lze zatím použít na opravu nějakého domu v centru města, abychom je měli hezké a aby se mohlo jezdit na Hrad pro ocenění za přístup k památkám.
(Vl)