Kdo za to může

Novinová zpráva, že Novému Jičínu ubývá občanů nejen z důvodu malého přírůstku, ale i z důvodu stěhování občanů města jinde není příliš potěšující a měla by být pro novojičínskou radnici k zamýšlení, zdali na nepříznivém vývoji nemá podíl.

Možnost dostupného bydlení, možnost mít práci, to jsou věci, na které má radnice vliv. Jestli jsou investovány nemalé finanční prostředky do domů, ve kterých jsou dvě bytové jednotky a nové byty se staví za ceny,

Foto : MU

které se blíží možnosti postavit malý montovaný domek, tak to není rozhodně politika, která by občany motivovala mít děti či ve městě zůstat.

Obdobně je to s pracovními příležitostmi, které zůstávají v podstatě na bedrech dosavadních podniků ve městě, přičemž pád některého z nich by pro město způsobil dominový efekt pádu dalších podnikatelů.

Zde se ukazuje, že přístup města při “přípravě” průmyslového parku je ještě opovrženíhodnější, než jsme si dovolili hodnotit v minulých číslech našeho samizdatu.

Bylo by jen házením hrachu na zeď konstatovat, že si toto vše mohou dovolit radní jen proto, že “hlídací pes demokracie” v podobě sdělovacích prostředků, jako je např. městské televizní zpravodajství, neplní svou úlohu. Ani nemůže, když si představitelé města nosí otázky do avizované předtočené besedy v kapse i s vypracovanými odpověďmi, zřejmě podle hesla jednoho z nich : “My si to platíme, my si budeme rozhodovat co tam bude."

(Vl)