Městské koupaliště

Foto : M.U. Názornou ukázkou toho, jak chybí občanům města koupání ukázaly tropické dny tohoto léta. Zejména děti si ztěží dají vymluvit to, aby netoužily po skotačení ve vodě, jenže jak ukazuje snímek, skotačit v přeplněném bazénu moc nejde. Taktéž slunění a odpočinek na přeplněné ploše je záležitost spíše iluzorní.

Máte sice možnost zajet si na přírodní koupání na Čerťáku, jenže ten je se svým minimálním přítokem a nic moc opticky čistou vodou nepříliš oblíbený.

A tak pro bezmála třicetitisícový Nový Jičín a další sítky tisíc občanů ze spádové oblasti je k dispozici v podstatě pouze plocha jednoho bazénu, navíc v bezprostřední blízkosti frekventované komunikace a rondelu, který nejenže nutí řidiče k pomalé a tím snad bezpečné jízdě, ale i řazení a to zejména u dieselových motorů bývá provázeno dobře viditelným oblakem směřujícím většinou právě k relaxujícím návštěvníkům bazénu.

Foto : M.U. Jenže novojičínští představitelé mají jiné záměry, na které se vydávají desítky milionu korun. Je to právě bazén sám, který spolykává značnou část rozpočtu, dopravní řešení v podobě propojky Palackého k Novosadům, které kolem něho jakožto zóně klidu přivádí motorová vozidla. Taktéž drahou prioritou pro radnici jsou opravy domů, ve kterých je jen několik málo bytových jednotek.

Prioritou však není koupání a rekreace občanů, protože to nejsou věci tolik viditelné a nesklízí se za to žádné ocenění za přítomnosti televizních kamer a jak říká jeden z komiků “vo tom to je”.

Jenže na rozdíl od diváků Mládkových pořadů nám do smíchu při pohledu na přeplněný bazén a při pohledu na stav městského koupaliště moc není. Netřeba klesat na duchu, neboť v nedalekém Frenštátě v minulých týdnech obnovovali nádhernou českou tradici nakládání s konšely, kteří nedbají toho co lid potřebuje a žádá, mající nádherné francouzské označení defenestrace, česky vyhodit z okna. Snad by v pětatřicetistupňovém horku něčí horkou hlavu nenapadlo takovou tradici aplikovat i v našem městě. Takové počínání by bylo odsouzeníhodné, ačkoliv by se mohl tento trestuhodný čin zdát někomu užitečným.

(Vl)