Majetkoprávní praktiky

To, že se Nezávislí (SNK) snažili navrhnout do kontrolního výboru kvalifikované členy s praxí v kontrolní činnosti nebylo samoúčelné, nýbrž to bylo podloženo konkrétními poznatky praktik radniční koalice ODS, KDU-ČSL a Zelených v minulých volebních obdobích.

Pro názornost: v roce 1997 koupilo město Nový Jičín dům mezi ulicemi Hoblíkova a Žižkova od soukromé osoby za cca 1.300.000 Kč a k tomu dvojgaráž za dalších 250.000 Kč za účelem zbourání a zřízení propojovací komunikace mezi těmito dvěma ulicemi. Koupě byla zdůvodňována na jednání zastupitelstva tehdejším starostou Wesselym a arch. Raškou nutností propojit obě ulice, zřídit tzv. roštový systém a zpřístupnit "rozsáhlé městské pozemky". Ty se bohužel na onom místě, ale vůbec nenacházejí. Draze koupený a již tehdy zchátralý dům, dodnes stojí ještě zchátralejší a nikterak využíván.

Dům na Žižkové ul., který město koupilo za 1 350 000 Kč Vila na Slovanské ul., kterou město prodalo za 450 000 Kč

O několik let později, v roce 2001, kdy rozhodně nedošlo oproti minulosti k poklesu cen nemovitostí prodává město Nový Jičín vilu na ulici Slovanské č.12 třem zájemcům včetně příslušných pozemků za úhrnnou cenu nepřevyšující 450.000 Kč.

Tento dům byl nejprve považován za státní a před léty zde nechal přednosta Okresního úřadu ing. Josef Svoboda za státní peníze zřídit byt pro svou spolupracovnici p. Jarmilu Machačovou.

Posléze se zjistilo, že dům nepatří státu ale městu Nový Jičín, které jej prodalo p. Jarmile Machačové (184.585 Kč), ing. Šrámkovi - tajemníku městského úřadu (102.621 Kč) fy Bergenia s.r.o. (107.848 Kč). Posledně uvedený nabyvatel následně prodal svůj podíl ing. Josefu Svobodovi.

Ověřená kopie části smlouvy pro J.Machačovou Ověřená kopie části smlouvy pro manželé Šrámkovy Ověřená kopie části smlouvy pro firmu Bergenia s.r.o.

Jestliže by se v případě koupě domu mezi ulicemi Hoblíkova a Žižkova dalo hovořit s přimhouřením obou očí jako o majetkoprávní nešikovnosti, tak prodej domu na ulici Slovanské č.12 je ze strany města možno považovat za záležitost nemorální, možná i kriminální. Jelikož jedním z nabyvatelů je i tajemník města ing. Šrámek, tak je to vzhledem ke zvolenému způsobu prodeje samozřejmě záležitost skandální.

Mohou si za daného stavu věcí pracovníci městského úřadu vážit těch členů městské rady a vedení města, kteří způsob prodeje a cenu schvalovali?

Seznam radních za minulé období :

1. Pavel Wessely (KDU-ČSL)
2. Jarmila Švubová (ODS)
3. Ivan Týle (ODS)
4. Jiří Strýček (ODS)
5. Milan Šturm (ODS)
6. Ivo Mílek (SZ)
7. Miloš Lossmann (ODS)
8. Olga Konvičková (KSČM)
9. Libor Dobeš (KDU-ČSL)

Seznam radních za období 2002 - 2006 :

1. Pavel Wessely (KDU-ČSL)
2. Tomáš Vindiš (ODS)
3. Ivan Týle (ODS)
4. Vladimír Bárta (ODS)
5. Milan Šturm (ODS)
6. Ivo Mílek (SZ)
7. Miloš Lossmann (ODS)
8. Gabriela Žitníková (KDU-ČSL)
9. Libor Dobeš (KDU-ČSL)

V roce 1989 bylo možno slýchávat : Nejsme jako "oni" !
(jako oni ne, ale bohužel někdy ještě horší)

(Vl)

Související odkazy s touto tématikou :
Zastupitelstvo k vile na Slovanské 12
Zastupitelé jednali o prodeji vily na Slovanské 12
Majetkoprávní praktiky
Majetkoprávní groteska pana přednosty
Dům na Zlodějské ulici
Křižíkova 3
Vila na Levné ulici