NEZAMĚSTNANOST VE MĚSTĚ

Snad není měsíce, kdy při vydání našeho internetového samizdatu není psáno o novojičínské průmyslové zóně a mohlo by to při letmém pohledu vypadat jako náhrada za nedostatek témat z naších městských poměrů. Nicméně aniž bychom ji považovali za všelék na nezaměstnanost, máme za to, že pro zlepšení zaměstnanosti v našem městě by včasná realizace průmyslové zóny pomohla do velké míry tento problém řešit.

A zde se diametrálně lišíme s představiteli zdejší radnice, která se před léty holedbala uděleným oceněním za přípravu, aby potom pomalu a nenápadně záměr opustila. Ještě v roce 1998 si to dali zvolení funkcionáři do svého povolebního společného koaličního (ODS, KDU-ČSL a KSČM) prohlášení, avšak potom pomalu velká slova utichla a realizace záměru ztratila na intenzitě.

I my jsme dlouhou dobu měli za to, že je to důsledek neschopnosti úředníků, nicméně postupně se z různých poznatků ukázalo, že onou žabou na prameni není nikdo jiný a menší než první muž ve městě, starosta města pan Pavel Wessely.

Pokud by se některému z našich čtenářů zdálo ono nařčení příkré a osobní, nechť vezme v úvahu alespoň několik fakt a vyjádření jmenovaného :

V roce 1996 bylo naše město oceněno za přípravu průmyslové zóny tzv. certifikátem z programu PCERO, což bylo samozřejmě radnicí mediálně velmi vyzdvihováno. Nutno připomenou, že po právu, neboť v tu dobu byl Nový Jičín jeden z pěti měst v naší republice a první z malých měst.

Potom už následovalo jen obvyklé mlžení a vyhýbavé odpovědi starosty města o postupujících přípravách a překonávaných potížích a nehorázných požadavcích soukromých majitelů pozemků, přičemž nikdy žádné konkrétní číslo veřejně nepadlo.

Posléze se již mínění veřejnosti upravovalo směrem k tomu, že průmyslová zóna není až tak nutná, což vyplynulo právě z vyjádření p.Wesselyho v tom smyslu, že není nutné stavět na zelené louce, (což připomínáme v předchozích vydáních), že v podstatě zaměstnanost řeší Autopal (mateřský to podnik p.starosty Wesselyho a radního Dobeše, pro který je samozřejmě zdejší nezaměstnanost nikoliv nepodstatnou ekonomickou výhodou) a v neposlední řadě další vyjádření při příležitosti jednání uskupení ODRA-BEČVA, kdy pro sdělovací prostředky prohlásil “není až tak důležité, zdali investor postaví u nás či jinde”, což by mohlo být chápáno jako lidumilný postoj, nicméně p.Wessely je starostou zde a nikoliv jinde.

A ono se opravdu “jinde” staví, ať již bychom se podívali do Kopřivnice, Krnova. A nejen to, dokonce novojičínská firma se zajímá o pozemky v průmyslové zóně Valašského Meziříčí.

V pohádkách se pramen uvolní razantním způsobem, jenže ten nelze v reálném životě použít. Přesto mají občané zanedlouho příležitost dosáhnout toho, aby se žába na pramen opět neusadila a to tím, že nebudou volit ty, kteří na různých pramenech a pramíncích seděli čtyři či dokonce osm let, byť slibují vše. Ukázali, že umí jen slibovat.

Příbuzná témata :

Průmyslová zóna v roce 2002
Park po sedmi letech
Záchrana života
Průmyslový park
Wessely k Novákovi sedá I
Wessely k Novákovi sedá II
Budování průmyslové zóny

(Vl)