Oblíbená část města

Městská památková rezervace je dlouhou dobu evidentně oblíbenou části města pro p.starostu Wesselyho. Nejenže se do centra investují nemalé částky, ale také se usměrňuje to, co se v historickém centru bude dít, s čím se bude obchodovat a s čím nikoliv. Již před několika léty se starosta vyslovil, že by rád v centru viděl restaurace a obchody s upomínkovými a kulturními předměty. V souvislosti s památkovým oceněním si také pochvaloval, že si město ponechalo ve vlastnictví většinu domů a tak může lépe ovlivňovat co v nich například bude.

Jak dalece může město ovlivňovat sortiment prodeje a jak bylo vyslyšeno přání starosty, aby se v historickém centru prodávaly kulturní a upomínkové předměty pro přilákání turistů dokazuje příklad, když v minulém týdnu v jednom z domu na náměstí si soukromá podnikatelka otevřela sexshop.Další příklad využití domu, který není ve vlastnictví města je historická budova restaurace Jelen (1724). Nedávno v místní televizi informoval dosti obsáhle starosta P.Wessely občany, co bude nový majitel v domě provozovat. Starostou vykreslený hezký obraz poněkud pokazil všetečný redaktor, kterému nestačilo, co p.Wessely řekl a zeptal se přímo majitele domu. Ten neobsáhle odpověděl, že zatím ani moc neví co tam bude. Určovat využití budov, které nejsou ve vlastnictví města může rovněž připomínat socialistické hospodaření.

Dnes tak starostou oblíbená část města, která přinesla vítězství ve snaze o záchranu centra, a "Živé město", kterým se radnice často chlubí, přirovnal redaktor regionálního tisku k tomu, jako když zde o víkendu "zdechne pes". Snad dnešní liduprázdné centrum nebude v budoucnu vypadat tak honosně a kulisovitě jako nyní, ale stane se útulným a vyhledávaným místem nejen pro své občany, ale i o turisty od jinud. Potom nebude třeba vyzývat obchodníky k delším prodejním dobám ani pořádat soutěže o nejlepší předzahrádku před hospodou, protože ta dobrá bude plná a ta horší poloprázdná, ta lepší bude i napřesrok, ta horší už nikoliv.

(Vl)