Jména hloupých na všech sloupech ?

Plakáty

V Novém Jičíně byla před léty učiněna dohoda mezi politickými subjekty, že předvolební agitace se bude odehrávat pouze na veřejných vylepovacích plochách a podobné ustanovení se pak pro všechny ostatní dostalo i do obecně závazné vyhlášky.

Město potom stíhalo vylepovače různých inzerátů na sloupech či plechových dvířkách rozvodů, takže poznenáhlu přestupků v této oblasti ubývalo. Nicméně tyto volby znamenaly změnu. Světe div se, na sloupech veřejného osvětlení se objevily kartony s nalepenými kandidátkami ODS a poté i KDU-ČSL.

Nakolik to bylo pro ODS přínosem lze ztěží usoudit, možná to některé voliče zlákalo, některé odradilo. Druhé variantě by nasvědčovaly nevraživé poznámky typu “odeesáci už visí konečně na sloupech” nebo občan zřejmě s lepšími pozorovacími schopnostmi si zavtipkoval, že “nedávno tam visel cirkus a nyní ODS, jen ty ksichty předtím byly úhlednější”.

Ani (pro některé málo kritický týdeník) Region už nevydržel a foto s komentářem jména hloupých na všech sloupech s otazníkem uveřejnil.

Touha po moci je však silná a zřejmě do novojičínských voleb prostřednictvím zdejších funkcionářů ODS vstoupil faktor onoho typu, který jsme mohli vidět a slyšet v kovbojce Paulem Neuwmenem, že souboj s nožem nemá žádná pravidla a znalí jistě ví, co následovalo a co kvůli útlocitnějším čtenářkám není třeba popisovat.

Jenže Nový Jičín není divoký západ a komunální volby nejsou souboj s nožem a s politickým protivníkem se má bojovat dle pravidel a nikoliv ho nakopnout zepředu jako v oné kovbojce. Ostatním volebním stranám bylo totiž při odevzdávání volebních plakátů striktně připomenuto, že mimo vylepovací plochy, kterých je ve městě třicet, není možné plakáty vylepovat.

Tak či tak by bylo jistě zajímavé vědět, kdo použití městského majetku pro tyto účely znenadání povolil, když to donedávna bylo neestetické a nebezpečné a jaká cena byla za takovéto rozsáhlé použití účtovaná. Možná by to mohla sama novojičínská ODS zveřejnit na internetových stránkách.
(Re)