Plán rozvoje města (2004-2006)

Elaborát novojičínské radnice dává možnost vyjádřit se zainteresovaným prostřednictvím přidělených bodů k tomu, co by se mělo ve městě v příštích létech za městské peníze pořizovat. Demokratický to počin, který se za doby starostování p.Wesselyho (KDU-ČSL) nikdy neuskutečnil, neboť tehdy panovala na radnici takřka doba vševědoucnosti čelných představitelů města. V oněch minulých obdobích však byla kromě KDU-ČSL na radnici ODS zastoupena v takovém počtu mandátů, že měla možnost kdykoliv věci už tehdy změnit. Nyní v tomto volebním období nejen tatáž politická strana, ale v podstatě titíž lidé, kteří tak dlouhá léta občany přehlíželi, osobně přicházejí se změněnou praxi přípravy městského rozpočtu. A nejen s tím, dokonce začínají plnit i to, co slibovali ve svých programech před léty a po zvolení záhy zamítli. Důkazem je návrh na zprůjezdnění železničního přejezdu na ul. Jeremenkové, který byl již součástí volebního programu ODS v roce 1994 a kterýžto návrh zanedlouho právě radní a zastupitelé za ODS a KDU-ČSL při hlasování zamítli, aby s ním vyrukovali po bezmála deseti létech.

Několik let uzavřený žel.přejezd Zóna klidu-zablokované kruhové objezdy kolonami automobilů Kolony automobilů v těsné blízkosti dětského tobogánu Mezitím ovšem nechali vybudovat nedaleko zavřeného přejezdu propojovací komunikaci za skoro 50 mil. korun, která mimochodem svedla nejhustší automobilový provoz oklikou do klidové zóny, a také ne náhodou usnadnila postavení supermarketu LIDL. Argumentovalo se tím, že zprůjezdnění přejezdu by bylo dražší než ona propojka za 50 mil.Kč. Ve zmíněném materiálu je nyní vyčíslena částka 6 mil. Kč.

O něco kratší dobu, asi jen 8 let se pokoušejí podpořit zaměstnanost vybudováním průmyslové zóny. Ačkoliv v roce 1995 bylo město mezi pěti prvními v ČR co do připravenosti průmyslové zóny a bylo za to i vyznamenáno, tak dodnes se nepokročilo a nebylo schopno ani zažádat o státní dotaci.

Je tedy otázkou jak po předchozích zkušenostech lze chápat i nynější elaborát.
(Vl)

Příbuzná témata : Rozpočet 2002 aneb o čem zástupkyně starosty p.Švubová cudně pomlčela