Pod Skalkou chybí stavebníci

Blíží se konec volebního období 1998-2002 a tak je příležitost pro bilancování. Nelze pochybovat o tom, že pokud bude bilancování provádět novojičínská radnice, tak výsledky za čtyři roky budou naprosto dokonalé ve všech možných oblastech.

Jako obecní škarohlídi si dovolí SAMIZDAT bilancovat taky, a tak jako obvykle na základě faktů.

Pro tentokráte jsme si vybrali oblast stavby rodinných domů, pro kteroužto výstavbu město Nový Jičín, potažmo jeho přední představitelé a územní plánovači vyhradili plochu v lokalitě pod Skalkami.

Foto : MU
Jak vidno, tak za několik let si zde postavil jeden zájemce jeden dům a další se nedávno do stavby pustil. Městské osvětlení tak může svítit akorát zajícům při noční pastvě.

Foto : MU Foto : MU
Foto vlevo : toto není dětské dopravní hřiště, ale připravená cesta k domům. Jen ty domy schází…… šest rondelů ve středu města bylo asi málo, tak se jeden postavil v polích po Skalkami. Kdy bude využíván je ve hvězdách, protože v okolí nikdo stavět nechce.
Foto vpravo : el.rozvaděč čeká za bodlákem na svého odběratele - stavebníka, zatím marně.Pro porovnání jsme nešli daleko. Pouze do Šenova, bývalé to kdysi části města Nového Jičína, která se rozhodla osamostatnit. Za stejnou dobu, po kterou zeje lokalita pod Skalkami prázdnotou si v Šenově postavilo několik desítek stavebníků i z Nového Jičína své domy.

Foto : MU

Foto : MU Foto : MUExistuje počítačová hra pro děti, kde vytváříte podmínky pro občany a občané se k vám hrnou, či je odbýváte a odrazujete cenami pozemků, daněmi a oni se stěhují jinam.
Obdobně, i když za složitějších poměrů probíhá rozvažování stavebníka, kde položí základní kámen svého domu, své životní investice. A ze zřetelných faktů nutno konstatovat, že starosta Šenova se do požadavků občanů trefil a novojičínský starosta je odradil, v počítačové hře by zkrachoval.
Zdá se, že ani všechna ocenění, velikost úřadu, počty zahraničních cest a stáží na získání zkušeností někdy nevyváží lidský, obyčejný “selský” rozum.

(Vl)