Symboly dob minulých
Nový Jičín je opravdu tolerantní město co do symbolů doby minulé. Ani za více než 13 let od listopadu 1989 se nedokázali městští představitelé vypořádat se sousoším, které nepochybně oslavuje komunisty zavedené poddanství vůči tehdejšímu sovětskému většímu bratru. Že se nejedná o pomník padlým v druhé světové válce je zřejmé jak ze složení sousoší, tak z nápisů na něm. Milicionáři v roce 1945 ještě neexistovali, neboť tato železná pěst pracujícího lidu přichází až s únorem 1948 a nápisy na podstavci velebí nerozbornou jednotu a bratrství se Sovětským svazem na věčné časy. Pomník byl taktéž v tomto duchu využíván, jak názorně dokladují fotografie zřejmě z roku 1988, kdy čestná stráž milicionářů z místních podniků bděle stojí na stráži. Dle sněhu zřejmě při příležitosti výročí únorového vítězství pracujícího lidu v roce 1948.
Po listopadu 1989 bylo sice na tyto skutečnosti poukazováno a padly i návrhy na odstranění pomníku. Nejblíže k tomu měl p.starosta Wessely, který s programem odstranit tento pomník kandidoval v roce 1994 za KDU-ČSL. Jenže po nástupu do funkce jaksi na to zapomněl a po roce 1998 se dokonce stal koaličním partnerem komunistů v městské radě. Na připomenutí svého slibu posléze reagoval tak, že v souvislosti se stavbou spořitelny se tento problém vyřeší a pomník odstraní. Jak jej za dobu svého osmiletého starostování vyřešil je zřejmé, neboť spořitelna stojí a komunistický pomník taky.
A jak se ukázalo v televizním zpravodajství městské televize, tak on nevadí ani nynějším “novým” představitelům města vyjma místostarosty Vindiše. Proč taky se angažovat do záležitosti odstranění pomníku, když by to znamenalo znepřátelit si komunisty, které si nynější starosta Týle již v minulém volebním období pochvaloval jakožto koaličního partnera zajišťujícího klid na práci (týdeník Region 18.1.2000). A měl pravdu, neboť ti na oplátku zase byli ticho vůči různým radničním počinům včetně podivných majetkoprávních převodů. Navíc v případě p. starosty Ivana Týle, který je členem ODS, je jeho vyjádření v rozporu s usnesením vrcholného orgánu ODS, dle kterého mají členové ODS trvale poukazovat na hanebnou komunistickou minulost.
V kontextu s tolerantností našich komunálních veličin vůči komunistickému pomníku, která možná vychází z prozíravosti (co kdyby komunisti vyhráli volby a zopakovali rok 1948) lze posuzovat i dlouhodobě nepovšimnutý symbol doby neméně zlé než byl komunismus. Možná je to jen malá pozornost pro naše bývalé spoluobčany,
kterými byl hákový kříž symbolem nade vše považovaným.

(Vl)
|