Samosprávná a úřednická arogance moci

Foto : MU Foto : MU

Potřeba zřídit křižovatku u prodejny Laposu si vyžádala uzavření ulice Palackého a část dopravy se přesunula na ulici Poděbradovou. Zvýšený provoz vyžadoval větší propustnost ulice a tak se na ní objevily dopravní značky omezující stání a zastavení. Potud vše v pořádku, jenže uprostřed ulice je prodejna nářadí a videopůjčovna.

Foto : MU Foto : MU

Je známo, že to co se v prodejně koupí se musí dovézt a protože původní značení o zákazu stání úřady změnily na zákaz zastavení, tak jak zásobování prodejny je možno provádět pouze, že auto zastaví v jiné ulici a krabice s nářadím se do prodejny donesou, obdobně si musí počínat i zákazník, který se v prodejně rozhodne nakoupit. Pokud se jedná o visačku na klíč nebo videokazetu je to jednoduché, v případě koupě sekacího kladiva, které má od 4 kg do třiceti se již zákazník trochu zapotí, anebo si prostě zajede jinam, kde má možnost zaparkovat bezprostředně před prodejnou.

Foto : MU Názornou ukázkou úřednické logiky je to, že zatímco díky značce zákazu zastavení si nemohou občané ze svého auta před svým domem nic naložit a vyložit, o kousek dále v místě, kde je dřevěný plot již takováto přísnost neplatí. Je zde pouze zakázáno stát, nikoliv zastavit. Možná se počítá s tím, že zde občas někdo něco přehodí přes plot Drustolu, tak aby nedělal dopravní přestupek.

Nejhorší je ovšem to, že se dopředu nedozvíte, že na ulici, kde podnikáte bude několik měsíců dopravní omezení, které Vám zhorší kšeft, natož aby vám to radnice vykompenzovala. Obdobně se zachovala ve městě k podnikatelům radnice již vícekráte a zejména podnikatelé z ulice Žerotínovy by o tom mohli vyprávět. Za to městská policie místo kontroluje několikráte denně, protože přestupky třeba trestat a tím městskou pokladnu plnit.

Málem měli strážníci příležitost přistihnout parkovat v zákazu zastavení i místostarostu města I.Týleho, který městskou policii řídí. Někteří všímaví občané to považovali za zneužívání funkce. Popravdě však nutno říci, že p.místostarosta dopravní značku, kterou radnice nechala nainstalovat, prostě asi přehlédl, zřejmě již přemýšlejíce, co hezkého si v jeho oblíbené videopůjčovně vybere. Zanedlouho jsou volby a dají-li voliči, tak arogance a povýšenost se stane minulostí.
(Vl)