Vítejte nám v Novém Jičíně, pane prezidente

Prezident V.Klaus v N.Jičíně

Toto pondělí (28.4.03) přijel do Nového Jičína nově zvolený prezident Václav Klaus. Bývá potěšující, když do města přijede hlava státu a pro Václava Klause není Nový Jičín neznámým městem. Ještě jako lídr kandidátky OF (Občanského fóra) a později jako předseda ODS, zde byl na mítincích několikrát a pokud by se doplňoval sumář těch, kdož v Novém Jičíně přespali, což je sice fakt nepodstatný, nicméně historiky sledovaný, tak málokdo ví, že zde i večeřel, nocoval a snídal. Pokud by to historiky zajímalo, možno posloužit údaji o pobytu, např. složení večeře, o místu noclehu, atp.

Tentokráte se Václav Klaus setkal poprvé na náměstí s občany co by prezident. Zvážíme-li fakt, že jej vítal starosta Týle a připomeneme souvislosti z historie, může se nám jeho radost z návštěvy V.Klause zdát přinejmenším pokrytecká. Dnes se již starosta Týle, při zachování soudnosti, nenechal unést a nepřišel vítat prezidenta s mávátkem, jako to dělal za časů, kdy na tribunách stáli komunističtí představitelé jeho nedávného, radničního koaličního partnera. Paradoxem však zůstává, že když prezident V.Klaus mluvil o tom, že v N. Jičíně byl poprvé již před třinácti léty a dostal zde živé prasátko, tak v onen čas, dnešní starosta Týle, co by kantor, chtěl trestat studenty za to, že chodí demonstrovat na náměstí za svobodu a demokracii.

On se taky prezident, nevědouc o minulosti starosty Týleho postaral o další škraloupek na slavnostním uvítáni tím, že vzpomněl jak bývalé mítinky, tak se zeptal kdo na onom prvním, v roce 1990 byl. Zvedlo se pár rukou, páně starostenská ovšem popravdě nikoliv.

Jak se ukázalo, tak z oněch bývalých organizátorů mítinků z let devadesátých a připravovatelů tribun, tam nyní již skoro nikdo nebyl. Jednoduše proto, že tenkrát to tito lidé dělali iniciativně, bez ohledu na to, zdali jim to přinese nějaký politický, či jiný post a ze stejných důvodů tam zase ti, co dnes tvoří uvítací výbor (městští radní) na tehdejších mítincích chyběli. A pokud by se porovnávaly tyto shromáždění, tak onen dávný mítink s prasetem, se zdá být zajisté lepším a upřímnějším. Tenkrát to totiž ještě nebylo něco za něco.

Ivan Týle v roli starosty, by také prezidenta Václava Klause nevítal, kdyby tento v době, kdy byl republikovým předsedou ODS, byl také dbalý usnesení vrcholného orgánu, tj. Kongresu ODS. To by býval p.Týle a někteří další členové městské rady za ODS už v této politické straně dávno nebyli. Jenže p.předseda Klaus byl k připomínkám hluchý a tak kolaborace novojičínských ”pravičáků” s komunisty prošla bez jakékoliv sankce.

A tak toto pondělí prezidenta Klause, mimo nezištně nadšených občanů bouřlivě uvítali i ti, kterým svou benevolencí prominul jejich politickou bezcharakternost a zachránil stranický dres a tím i místa na radnici.
(Vl)